Strona główna » Chrzest Święty
Kontakt
  • Maluni

  • E-mail:maluni@maluni.pl
  • Telefon600-172-955
  • Godziny działania sklepuSklep internetowy działa 24h/dobę. ODBIÓR OSOBISTY W KRAKOWIE realizujemy po dokonanym zamówieniu w sklepie internetowym i umówieniu się na termin odbioru. Wystarczy wpisać propozycję odbioru w "Uwagi" podczas zamówienia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Chrzest Święty

 Jak zorganizować Chrzest Święty dziecka,
aby o niczym nie zapomnieć?
 
Chrzest Święty to najważniejsze wydarzenie w życiu chrześcijanina. Na tą szczególną okazję trzeba się solidnie przygotować. Nie tylko zaopatrzyć w szatkę i świecę do chrztu, odpowiednio ubrać, zrobić przyjęcie po Mszy Świętej, ale przede wszystkim przygotować swoją duszę. W końcu nastał moment, w którym Wasze MALEŃSTWO zostanie uroczyście przyjęte do wspólnoty katolickiej. Jako rodzice warto więc "zatrzymać się" na chwilę i przygotować się do tego wydarzenia dużo wcześniej. Wybieracie swojemu dziecku drogę, przez którą będzie szło przez całe życie, prowadzone Waszymi wskazówkami.

 1. Ojciec i Matka Chrzestna.
Wybieracie w pierwszej kolejności kto nimi zostanie. Często są to decyzje podjęte jeszcze przed narodzinami dziecka. Trzeba oczywiście zapytać o zgodę..., a tradycja mówi, że nie powinno się odmówić ;-) Chrzestnymi mogą zostać tylko wierzący i praktykujący katolicy.

2. Termin Chrztu Świętego ustalacie w swojej parafii. Chrzest nie jest udzielany we wszystkie niedziele. Każda parafia wybiera 1-2 niedziele w miesiącu. Choć pewnie zdarzają się wyjątki. Trzeba udać się do kancelarii i ustalić z księdzem dyżurującym konkretną datę i godzinę. Potrzebne są informacje o chrzestnych: imię, nazwisko, wiek, adres oraz muszą oni Wam dostarczyć zaświadczenie z kancelarii swojej parafii, że są praktykującymi katolikami oraz, że są po spowiedzi. Trzeba zabrać też dokumenty: akt ślubu i akt urodzenia.

 3. Przyjęcie po Chrzcie Świętym. Większość robi przyjęcie, choćby w kameralnym gronie z obiadem rodzinnym. Niektórzy ucztują bardzo hucznie. Ważne jednak jest to, aby ustalić, gdzie będzie uroczystość. Jeżeli w domu, to nie ma kłopotu ze znalezieniem lokalizacji. Jeżeli jednak będziecie świętować w restauracji, to trzeba znaleźć lokal, który będzie miał wolny termin ten sam, co data chrztu. To nie jest proste, szczególnie jeżeli to maj, gdy są komunie lub czerwiec- sierpień, gdy są śluby. Lokal więc trzeba znaleźć dużo wcześniej i ustalić ilość gości i menu.

 4. Lista gości. Ustalamy jak duże ma być nasze przyjęcie po chrzcie. Będzie to miało wpływ na zakup ilości zaproszeń oraz rezerwację ilości miejsc w lokalu.

 5. Zaproszenia. Najwygodniej wysłać bądź "roznieść" 1 miesiąc wcześniej. Jest to odpowiedni termin, aby nasi goście mieli możliwość zarezerwowania sobie wolnego czasu w tym dniu. Warto więc zaproszenia kupić jeszcze wcześniej. Jeżeli gotowe to kupujemy "od ręki", ale jeżeli chcielibyśmy indywidualne, np. zaproszenia na chrzest ze zdjęciem dziecka, które przygotowuje się kilka dni, trzeba zamówić jeszcze wcześniej. 6. Szatka i świeca. Dwa ważne symbole bez których chrzest się nie odbędzie.

Świeca do Chrztu Świętego.
Jej ogień jest  symbolem życia, pamięci i odrodzenia. Zapalamy ją podczas Chrztu Świętego, ponieważ symbolizuje ona wiarę i życie duchowe. Świecę kupuje ojciec chrzestny, choć często robią to sami rodzice. Podczas Chrztu Świętego świecę trzyma właśnie  ojciec chrzestny. Kapłan zawsze mówi kiedy należy ją zapalić i wypowiada również ważne słowa: „Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”.
Ojciec chrzestny nie musi się martwic kiedy należy zapalić świecę, a kiedy zgasić. Ksiądz zawsze mówi to głośno. Świecę zapalamy od
świecy na ołtarzu - Paschału, którą najczęściej podaje ministrant lub lektor.
Ważne: Świecę należy przechować w pozycji leżącej w szafie i wykorzystać do Pierwszej Komunii Świętej, jako "podtrzymanie światła".

 
Szatka do Chrztu Świętego.
Biała szatka jest symbolem Chrystusa. Najczęściej stosowana jest w formie  kwadratu (20-25 cm) z białego materiału. Przybiera również inne kształty: rombu, półkola, czy koszulki niemowlęcej.  Ważne jest, aby była biała, jako symbol czystości i niewinności, może być oczywiście ozdobiona kolorowymi dodatkami. Szatkę powinna kupić chrzestna, choć często kupują ją rodzice. Najlepiej zapytać chrzestnej, czy kupiła, aby nie robić sobie niepotrzebnych wydatków. Podczas Mszy Świętej, po namaszczeniu - chrzestna podaje szatkę księdzu, który nakłada ją na dziecko. Kapłan wypowiada wówczas słowa: "(imię dziecka) stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz biała szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną, aż po życie wieczne."
Szatka i świeca do chrztu 

 7. Ubranko na Chrzest Święty.
Mówi się, że człowiek powinien wyglądać elegancko minimum trzy razy w życiu, podczas: Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej i ślubu. Ubranie na chrzest najwygodniej kupić 2-3 tygodnie wcześniej. Musi ono być nie tylko eleganckie, ale również wygodne. Najlepiej uszyte z bawełny, która oddycha. W kościele dziecko trzymane jest na rękach i ciągle ogrzewane od ciała rodziców. W zimie dobrze użyć najmłodszym becika, a starszym pelerynkę lub kubraczek. W lecie w kościele jest chłodniej niż na zewnątrz, stąd z pewnością przyda się mały kocyk. Warto do kościoła wziąć wózek, aby nie trzymać maleństwa cały czas na rękach. Większość czasu dziecko jest przy rodzicach, a chrzestni pomagają z boku przy świecy, szatce itp...
Nie zapomnijcie o bucikach do chrztu, bo Wasz malec przez całe życie będzie szedł "boso", a może to tylko przesąd...


 8. Pamiątka na Chrzest Święty.
Pamiątka ma różną postać, zwykłej karteczki, eleganckiej karty lub książeczki. Chodzi o to, aby zarówno rodzice ofiarowali dziecku taką pamiątkę, jak również goście. W najprostszych wypisujemy życzenia, w tych większych i grubszych można opisać przebieg chrztu, z datą, miejscem i podpisami gości.

Pamiątka to też dobre miejsce na umiejscowienie "symbolicznego" wsparcia rodziców...

alt

 9. Prezent na Chrzest Święty.
Tu fantazja jest ogromna. Dobrze kupić prezent, który przetrwa "wieki", ale nie wyczyści kieszeni :-) Polecamy zakładkę z prezentami na chrzest, gdzie zarówno rodzice, chrzestni dziadkowie i ciocie z pewnością znajdą coś dla "małego dziecka bożego".
P.S. Ustalone na podstawie naszych doświadczeń, ale być może opuściliśmy coś ważnego lub mniej istotnego, wówczas prosimy o wpisanie tej informacji poniżej - dziękujemy.
 

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl